Yün Halı Yıkama

Yün Halı Yıkama

Yün halı yıkama ve halınızı temiz tutmak için öncelikle yünlü tekstil ürünleri için özel olarak üretilen temizleme deterjanlarından edinmelisiniz. Bu deterjanlar yün liflerine zarar vermeden ve yünün rengini soldurmadan temizleme yapmanıza olanak tanır. Yün halıyı silerken kesinlikle ağartıcı özelliği olan bir deterjan kullanmayın buda yün halı yıkama için önemli bir detaydır.

Yün halıya sıvı döküldüğünde hemen bir bezle sıvının yayılmasını engelleyin ve fazla sıvıyı süngerle alın. Daha sonra ılık suyla ıslattığınız havluyla lekeyi çok fazla bastırmadan silin. Deterjanınız yoksa havluyu, 1 ölçek sirke 3 ölçek ılık suyla hazırlanan karışımla ıslatarak lekeyi silebilirsiniz. Çok fazla güç uygularsanız yün lifleri kırılır ve halının bu bölgesi, leke çıksa dahi kendini belli eder.

El yapımı yün halılarda buharla temizleme ya da kuru temizleme yapmayın. Buhar temizliği yündeki yağları eriterek canlı yünü cansız hale getirecektir. Buharla temizlenen yünün daha temiz görünmesi aldatıcıdır. Çünkü verdiği hasar telafi edilemez. Hasar kendisini birkaç temizleme sonrasında gösterecektir ama o zaman da çok geç olacaktır. Kuru temizleme işleminden sonra elyafta kalan kimyasal kalıntılar iyi bir el yapımı yün halının ömrünün de kısalmasına neden olur.

Yün halılarınızı halı yıkamada yıkatırken problemle karşılaşmak istemiyorsanız bizi arayın. Profesyonel halı yıkama yöntemleri ile yün halılarınızı özenle temizliyoruz. Evde yapacağınız yün halı temizleme işlemi hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yün Halı Yıkama

  • Bu tür halılarda yıkama esnasında en büyük sorun halıların renklerinin birbirine karıştırılmasıdır.
  • Bu tür halıların yıkanması mutlak suretle tek tek ve hızlı yapılmalıdır.
  • El dokuma, yün halı yıkama da ; kaba kir ve tozlardan arındırılmış halı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmeden yurt dışından ithal ettiğimiz El Dokuma Yün Halı Şampuanı ile fırçalama işlemine başlanır.
  • Fırçalama işlemi sonrası yine hızlı ve seri bir şekilde durulama yapılır.
  • İçeriğinde renk düzenleme faktörü bulunan El dokuma Yün Halı Şampuanıdır.
  • Durulama sonrası hiç vakit kaybetmeden yıkanan halı ;sıkma işlemine alınır.
  • Sıkma esnasında kullanılan boyanın akma ihtimalinden dolayı yine tek başına sıkılır.
  • Sıkma makinasından alınan halı hemen açılır ve askıya yerlestirilir.
  • El dokuma ve yün halı yıkama da, bütün ustalık ve hünerin püf noktası hızlı hareket etmedir.
  • Özetle yazılan uygulama zinciri takip edildiği ve bu ürün kullanıldığı sürece halının boya vermesi, renklerin biribirine karışma ihtimali ortadan kaldırılmış olur.